עמותת צלול


זיהום הזפת בחופי ישראל


בתאריך ה-17.2 2021 התגלה זיהום חמור של זפת בחופי הים התיכון, במה שהתפתח לימים לאסון האקולוגי החמור בתולדות המדינה. הזיהום נבע מדליפת נפט מאוניה בלב ים. האסון חשף את חוסר המוכנות לחירום של המשרד להגנת הסביבה ושל הרשויות המקומיות. כעמותה ששמה לעצמה למטרה לפעול לשמירה על הים והנחלים, "צלול" התגייסה מיד למאמצים לנקות את החופים ולהסב את תשומת הלב הציבורית, שהייתה מופנית לכיוונים אחרים, לאסון.

הסיפור

מיד בימים הראשונים של האסון צוות התקשורת של צלול עבד בצורה אינטנסיבית מול הכתבים כדי להעלות את המודעות לנושא. נוסחה תגובה רשמית של הארגון ואורגנו שיחות רקע לעיתונאים עם מאיה יעקבס המנכ"לית וד"ר יובל ארבל, רכז ים וחופים בעמותה. המאמצים נשאו פרי כעבור מספר ימים, כשמערכות החדשות הבינו את גודל האסון והחלו להעניק לו יותר בולטות.
במקביל, הצוות הבין שבשעה הזו חשוב לא לפעול לבד. לכן גובשה קואליציה של כל ארגוני הסביבה, בהובלת צלול, שפעלו יחד כדי לעורר מודעות ולטפל בזיהום. בין היתר, הקואליציה ערכה תדרוך עיתונאים משותף ושיתפה פעולה במאמצים התקשורתיים.

סיכום

אסון זיהום הים הפך לאחד הנושאים המדוברים ביותר בתקשורת. עמותת צלול עצמה הופיעה במעל ל-100 פרסומים שונים, בהם ראיונות טלוויזיוניים, שערי עיתונים וגם הופעות בכלי תקשורת בין לאומיים.
מעבר להישג התקשורתי, החשיפה הגדולה הביאה לעשרות אלפי מתנדבים, מכל רחבי הארץ, שהשתתפו במאמצי ניקיון החופים.

אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות