מהו החומר האדום שמפוזר על ידי המיכליות האוויריות בעת שריפה?

בנוסף לסופרטאנקר ולמטוסים מיוחדים אחרים המגיעים אלינו מרחבי העולם, הטיפול בשריפות מחייב גם שימוש בחומרים מתקדמים וחיוניים לכיבוי הלהבות.  אז מהי הזווית הישראלית?

השריפות הבוערות ברחבי המדינה בימים האחרונים מאיימות להרוס בתים, עצים ורכוש רב.  כדי להילחם בהן, ממריאות מיכליות לאוויר לצורך פיזור חומר אדום מיוחד, אשר נראה בבירור בתמונות ובסרטונים מאתרי השריפה. מהו החומר וכיצד הוא פועל?

מעכבי בעירה מיוצרים בעיקר בארה"ב, קנדה, צרפת, ספרד וגרמניה. המטרה העיקרית אינה לכבות את האש, אלא למנוע ממנה התפשטות בשלבים הראשונים והקריטיים בתהליך הכיבוי.

מעכב הבעירה מסמן את "קווי האש" להגדרת תחומי התפשטותה  ובכך הוא מקל על כוחות הכיבוי במאמץ  להכיל את התקדמות השריפה ולמקד את המאמצים שלהם באזור מוגדר. החומר שקוף במקור, אך הוא נצבע לעיתים במינרלים אדומים על מנת לאפשר לכבאים לזהות את גבולות תחום האש.  מעכב הבעירה משנה את אופן פירוק התאית תוך שהוא הופך חומרים דליקים, כגון עץ ועשבים, לחומרים שאינם ניצתים בקלות.

מעכבי הבעירה עוברים בדיקה קפדנית בידי סוכנויות רגולטוריות ברחבי העולם, בתעשייה פועלים יחסית מעט יצרנים. המוצר, בעל סיווג כימי של חומצה זרחנית, נחשב בטוח, יעיל וידידותי ביותר והוא מאושר לשימוש, בין השאר, על ידי רשות היערות במשרד החקלאות האמריקני. בנוסף, החומר מאושר לשימוש על ידי מנהל התעופה הפדרלי, והוא מחזיק בכל האישורים הדרושים מיצרני כלי תעופה.

מעכבי בעירה חיוניים למדינות רבות ברחבי העולם  שתגובה יעילה לשריפות נמצאת בראש סדר עדיפויותיהן.  ההשפעה ארוכת הטווח העיקרית של שריפות יערות, בנוסף לנזק לנוף הטבעי, היא שהן הופכות חלק ניכר מהמסה הביולוגית של העצים לפחמן דו חמצני – גז חממה שתורם להתחממות הגלובלית.  לפי NIFC – National Interagency Fire Center – מדי שנה מתרחשות 105,534 שריפות יער בארה"ב בלבד, אשר הורסות סך הכל כ-200,000 דונם שטח יער.

לתעשייה חשובה זו זווית ישראלית גם כן. כיל היא מובילה עולמית בייצור מעכבי בעירה והיא מספקת את המוצר לארגוני כבאות רבים בעולם. רשימת שירותיה של כיל בתחום כוללת מוצרים להגנה מפני שריפות, כמו גם חומרים לטיפול בסכנות עשויות עץ ונייר וכן מגוון מעכבי בעירה למניעת התפשטות שריפות.  במהלך השריפות ביערות הכרמל בשנת 2010, כיל תרמה לכוחות הכיבוי הישראלים 500 טון מעכבי בעירה מהמחסנים שלה באירופה.  החומר הועמס לסופרטאנקר המפורסם כחלק ממאמץ להכיל את השריפה העצומה.  בספטמבר האחרון, זכתה כיל בחוזה בשווי 6.2$ מיליון עם חיל האוויר האמריקני – צרכנית משמעותית של חומרים למלחמה בשריפות – לאספקת 1.6 מיליון ליטרים מעכבי בעירה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות